11

اتیسم ؛ تصویربرداری عصبی و شبکه مغزی

  • کد خبر : 1879
  • 23 آذر 1399 - 13:13
اتیسم ؛ تصویربرداری عصبی و شبکه مغزی

اتیسم ؛ تصویربرداری عصبی و شبکه مغزی ویژگی های اصلی تشخیصی اختلال طیف اتیسم اتیسم ؛ اختلالات ارتباط اجتماعی و رفتارها و علایق محدود و تکراری است که با بروز علائم در سال های اول زندگی وجود دارد. ASD ها در ارائه علائم، نتایج رشد و عملکرد تطبیقی ​​ناهمگن هستند، سطح شدت علائم از خفیف […]

اتیسم ؛ تصویربرداری عصبی و شبکه مغزی

ویژگی های اصلی تشخیصی اختلال طیف اتیسم

اتیسم ؛ اختلالات ارتباط اجتماعی و رفتارها و علایق محدود و تکراری است که با بروز علائم در سال های اول زندگی وجود دارد. ASD ها در ارائه علائم، نتایج رشد و عملکرد تطبیقی ​​ناهمگن هستند، سطح شدت علائم از خفیف (نیاز به حداقل پشتیبانی) تا شدید (نیاز به حمایت قابل توجه در طول عمر) است.

با توجه به جدیدترین توافق تشخیصی که در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی خلاصه شده است علائم اصلی اتیسم می تواند در افراد بدون تأخیر زبان فکری رخ دهد، به طور موثر تشخیص را گسترش می دهد تا افراد طیف گسترده ای از عملکرد شناختی و زبانی.

این در حالی است که تاخیر در تحصیل زبان دیگر در میان معیارهای تشخیصی نیست، مهارت های زبانی و ضریب هوشی همچنان قوی ترین پیش بینی کننده نتایج در مطالعات bothnaturalistic ASDs و در پاسخ درمانی است.

مردان حدود چهارده بار بیشتر از زنان تحت تأثیر قرار می گیرند،اگرچه ممکن است زنان مبتلا به اختلال طیف اتیسم کمتر شناسایی شوند. احتمالاً به دلیل تفاوت های جنسیتی در بروز علائم و ویژگی های همراه. در حالت کلی، به دلیل شروع در اوایل کودکی، تأثیر ASD در طول زندگی بر سلامتی، رفاه اقتصادی، ادغام اجتماعی و کیفیت زندگی افراد آسیب دیده و خانواده های آن ها بسیار زیاد است.

سطح اجتماعی اتیسم

در سطح اجتماعی، هزینه های مستقیم و غیرمستقیم برای بخشهای آموزشی، بهداشتی و اقتصادی بر لزوم ادامه جستجوی علل عصب شناختی، تشخیص پیشرفته، مداخلات موثر و هدفمند و در نهایت پیشگیری تأکید دارد.

اختلالات در ارتباطات اجتماعی در میان ویژگی های تشخیصی اختلالات طیف اتیسم (ASD) غالب است تصویربرداری عصبی یافته های زیادی از فعالیت غیر معمولی و اتصال شبکه های “مغز اجتماعی” را کشف کرده است؛ اما هنوز هیچ نظر اجتماعی در مورد دلایل مهم رشد SCdeficits وجود ندارد. گذشته از چالش های روش شناختی، مشکل اساسی تر مربوط به لیبل بالینی ASD است. در حالی که مطالعات ژنتیکی به طور جامع علل ASD غیرسندرومیک را توضیح نداده است؛ اما آن ها نشان می دهند که برچسب بالینی بسیاری از اختلالات مختلف از نظر اتیولوژیک را شامل می شود.

بحث در مورد چگونگی همگرایی علل و علل بالقوه در یک مجموعه نسبتاً کم از کسری ازتباطات اجتماعی همچنان باقی است. فقط طرح های تصویربرداری عصبی که به دنبال انواع مختلف در گروه های ASD هستند (به جای طراحی های معمول در سطح گروه) می توانند پاسخ های آموزنده ترجمه ای را ارائه دهند.

چالش های روزافزون بهداشت عمومی

اختلال طیف اتیسم نشان دهنده گروهی از اختلالات تکاملی عصبی است که به صورت صعودی طی می کند. در کمتر از یک دهه دو برابر شده است (در بخش عمده ای، به عنوان یک نتیجه از بهبود آگاهی و رشد ) و در حال حاضر در ایالات متحده ۱ به ۵۹ کودک ارزیابی می شود، مشابه با ۱٫۵-۲ ۲ درصدی در کشورهای دیگر و قاره ها گزارش شده است جدا از رنج شخصی افراد و خانواده های اسیب دیده ان ها، ASD ها یک چالش عمده بهداشت عمومی را دارند، با هزینه سالانه ۳۰۰ میلیارد دلار در ایالات متحده، که در یک گزارش برای رسیدن به ۳-۴٪ از تولید ناخالص داخلی در یک دهه آینده پیش بینی شده است.

شناخت اجتماعی و “مغز اجتماعی”

علی رغم ناهمگنی در تظاهرات رفتاری در حوزه های حسی، حرکتی، توجه، زبانی و سایر حوزه ها، عملکرد اجتماعی مختل شده یکی از ویژگی های اصلی اختلال طیف اتیسم است. نقص در آن چه DMS-5 آن را “ارتباطات اجتماعی” می نامد، از جمله پاسخگویی اجتماعی کاهش یافته، شناخت دشوار احساسات و اهداف دیگران، نقص در توسعه، حفظ و روابط پایدار، یا ارتباط متقابل با همسالان، از همه بیشتر از ویژگی های خاص طیف اوتیسم محسوب می شود.

مهارت ها و شایستگی های اجتماعی جدایی ناپذیر بسیاری از جنبه های رفتار انسان است و پایه ریزی برای عملکرد موفقیت آمیز در یک جهان اجتماعی پیچیده و پویا است. ماهیت اساسی تعامل اجتماعی و برتری آن در اوایل زندگی با حساسیت قبل از تولد به صدای انسان و تعقیب چهره، جهت گیری(عکس و العمل) به نشانه های اجتماعی، مانند چهره و حرکات انسان در اولین روزهای زندگی، وراثت پذیری توجه اجتماعی مربوط به مناطق چشم و دهان صورت مشاهده شده در نوزادان، اثبات می شود. در حالی که مشخص نیست این علائم اجتماعی گرایش ارجحیت اولیه در جنین و نوزادی که بعداً مبتلا به ASD تشخیص داده می شوند وجود ندارد یا کاهش یافته است، اما توجه کم به علائم اجتماعی در سال های اول زندگی در کودکان دارای اختلال طیف اتیسم به خوبی اثبات شده است، از جمله توجه به صدای انسان ها، حرکات بیولوژیکی، زل زدن ها به صورت انسان و اختلال در مهارت توجه پیوسته و پیاپی. این امر بسیار حیاتی است؛ زیرا ترجیح معمولاً ابتدایی ترین نشانه های اجتماعی، پیش درآمد اشکال مختلف درک اجتماعی و ارتباطات اجتماعی سازگار، بدون شک مهمترین دستاوردهای رشد کودکی در نظر گرفته می شود.

ویژگی نشانه شناسی ارتباطات اجتماعی اتیسم : همگرایی کجاست؟

با توجه به ویژگی های تصویربرداری عصبی که در ASD غیرمعمول است همچنین عوامل خطرناک ژنتیکی (و سایر عوامل) دخیل و دامنه نسبتاً محدود علائم اصلی مطالعات اجتماعی که تشخیص بالینی بر اساس آن است، قابل توجه است . بنابراین، انتظار می رود برخی از همگرایی ها، از طیف گسترده ای از دلایل احتمالی و دامنه محدود از علائم اصلی، در توسعه ایجاد شود. پروپوزال در ادبیات ژنتیک به منظور همگرایی بسیاری از ژن های خطرناک ASD به شبکه ها یا ماژول های ژنی ساخته شده است؛ برخی از آن ها ممکن است به طور خاص بر روی سیناپتو پیدایش، عملکرد سیناپسی و تشکیل مدار تأثیر بگذارند.

این دیدگاه ممکن است با همگرایی تعداد زیادی از مدل های موش ناک اوت (ژن های مرتبط با ASD) در تعداد کمی از فنوتیپ های عصبی-آناتومیکی مشخص پشتیبانی شود. با این حال، این استدلال می تواند جذاب باشد که فقط بر اساس آزمایشات کمی نشان داده شود که کسری از ژن های دخیل در اتیسم درگیر عدم اتصال به طور قابل توجهی بیشتر از انتظار می رود از کسری از ژن ها که به نوعی بر اتصال مغز در کل ژنوم تأثیر می گذارد.

یک استدلال مربوط به اتیسم، نوعی اختلال در سطح شبکه مغز است که در تصویربرداری مطرح شده است. اگرچه به طور گسترده ای پذیرفته شده است، این استدلال برای انتقاد مشابه قابل قبول است: علوم اعصاب شناختی به طور کلی به سمت درک همه سیستم های عملکردی از نظر شبکه های توزیع شده، برجسته کردن اهمیت اتصال شبکه، حرکت می کند و این دیدگاه به طور کلی در مطالعه آسیب شناسی روانی اعمال می شود. بنابراین دیدگاه اختلال اتصال به اتیسم، بینش خاص کمی را منتقل می کند.

 

سناریو ۱ به معنای ویژگی علی است، که براساس آن “چندین ضربه” ژنتیکی محیطی باعث ظهور ASD می شود، بیشتر بر مدارهای عصبی تأثیر می گذارد که برای شناخت و ارتباطات اجتماعی بسیار مهم هستند، به عنوان مثال از طریق بیان ژن خاص منطقه.

به نظر می رسد این امر با غلبه یافته های تصویربرداری ساده سازی شبکه های ارتباط اجتماعی-ارتباطی مغز (همانطور که قبلا توضیح داده شد) پشتیبانی می شود. با این وجود، تعصب غیرقابل فهم در طراحی مطالعه وجود دارد که ترجیحاً حوزه های نشانه شناسی هسته ای را هدف قرار می دهد. این به تنهایی ممکن است توضیح دهد که چرا یافته های این دامنه ها بیشتر است. به طور قابل توجهی، اتصال غیر عادی نیز برای دامنه های فراتر از علائم اصلی ASD گزارش شده است: مانند کنترل موتور، شبکه برجستگی و مدارهای اتصال، تالاموس و مخچه با قشر مخ.

در مجموع تصویربرداری  نشان می دهد که الگوهای اتصال غیرمعمول در ASD ها مدارهای ارتباطی انحصاری نیستند.

با این حال، حتی اگر کسی رویکرد اتصال را به طور خاص آموزنده در مورد علت ASD بپذیرد، سوال همگرایی همچنان باقی است.

از آنجا که همه سیستم های عملکردی (حسی-حرکتی، لیمبیک و سوپرمودال شناختی بالاتر) در شبکه های به هم پیوسته توزیع شده سازمان یافته اند، چرا یک “اختلال اتصال” به طور خاص بر SC تأثیر می گذارد؟

ممکن است این نظریه کمی حل شود؛ زیرا مشخص شده است که اختلال طیف اتیسم در بسیاری از حوزه های دیگر به غیر از SC، مانند عملکرد حسی، موتور، توجه و اجرایی، اغلب با اختلال عملکردهای معمولی همراه است. اگرچه اکنون چنین شواهدی با گنجاندن علامت شناسی حسی و تأکید بیشتر بر علائق و رفتارهای محدود در DSM-5 تأیید شده است؛ اما کمبودهای تعامل اجتماعی و مهارت های ارتباطی همچنان از ویژگی های اصلی تعریف ASD است. 

متن مقاله  

 

لینک کوتاه : https://azarac.ir/?p=1879
  • نویسنده : انجمن علمی زیست سلولی مولکولی
  • ارسال توسط :
  • منبع : Brain Connectivity and Neuroimaging of Social Networks in Autism
  • 1025 بازدید
  • بدون دیدگاه

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.