9

آیا ارتباطی میان اختلال دوقطبی و اوتیسم وجود دارد؟

  • کد خبر : 2291
  • 12 اردیبهشت 1400 - 21:07
آیا ارتباطی میان اختلال دوقطبی و اوتیسم وجود دارد؟

اختلال دوقطبی و اوتیسم اختلال دو قطبی چیست؟ اختلال دو قطبی (BD) یک اختلال خلقی شایع است. با سیکل روحیات بالا و به دنبال آن حالت هایی از افسردگی شناخته می شود. این چرخه ها می توانند در طی روزها، هفته ها یا حتی ماه ها اتفاق بیفتند. اختلال طیف اوتیسم چیست؟   اختلال طیف […]

اختلال دوقطبی و اوتیسم

اختلال دو قطبی چیست؟

اختلال دو قطبی (BD) یک اختلال خلقی شایع است. با سیکل روحیات بالا و به دنبال آن حالت هایی از افسردگی شناخته می شود. این چرخه ها می توانند در طی روزها، هفته ها یا حتی ماه ها اتفاق بیفتند.

اختلال طیف اوتیسم چیست؟

 

اختلال طیف اوتیسم (ASD) طیف وسیعی از علائم است که شامل مشکلات مهارت های اجتماعی، گفتاری، رفتاری و ارتباطی است. اصطلاح “طیف” استفاده می شود؛ زیرا این چالش ها در یک سطح گسترده قرار می گیرند. علائم و نشانه های اوتیسم هر فرد متفاوت است.

 

برخی اختلالات مشابه بین BD و اوتیسم وجود دارد. با این حال، تعداد دقیق افراد با هر دو بیماری مشخص نیست.طبق یک مطالعه، حدود ۲۷ درصد منبع معتبر از کودکان مبتلا به اوتیسم علائم اختلال دو قطبی را نشان می دهد. با این حال، برآوردهای دیگر می گویند تعداد واقعی ممکن است بسیار کمتر باشد.

 

به این دلیل که BD و اوتیسم دارای چندین علائم و رفتار مشترک هستند. برخی از افراد مبتلا به ASD ممکن است به اشتباه دو قطبی تشخیص داده شوند، در حالی که علائم آن ها واقعاً ناشی از رفتارهای اوتیستیک است.

 

برای یادگیری نحوه تشخیص علائم مشکوک به اختلال دوقطبی به خواندن ادامه دهید. این می تواند به شما کمک کند بفهمید که آنچه شما یا یکی از عزیزانتان تجربه می کنید اختلال دوقطبی است یا خیر.

 

تشخیص ممکن است به طور واضح مشخص نباشد، اما شما و یک روانپزشک می توانید علائم را تعیین کنید تا مشخص کنید که هم اختلال دو قطبی دارید و هم اوتیسم.

 

آنچه محققین می گویند” افرادی که در طیف اوتیسم قرار دارند بیشتر علائم و نشانه های اختلال دو قطبی را نشان می دهند. همچنین احتمالاً اختلال روانپزشکی در آن ها تشخیص داده می شود تا جمعیت معمول.”

 

با این حال پ، مشخص نیست چند درصد و یا چرا. محققان می دانند که اختلال دو قطبی ممکن است با ژن های شما مرتبط باشد. اگر یکی از اعضای خانواده نزدیک شما دارای اختلال دوقطبی یا افسردگی است، احتمال بیشتری برای ایجاد این بیماری وجود دارد.

 

در مورد اوتیسم نیز همین مسئله وجود دارد. ژن های خاص یا خطاهای موجود در ژن ها ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهد. محققان برخی از ژن هایی را که ممکن است با اختلال دو قطبی مرتبط باشند، شناسایی کرده اند و همچنین ممکن است چندین ژن با اوتیسم مرتبط باشند.

 

در حالی که این تحقیق مقدماتی است، دانشمندان معتقدند که ممکن است به آن ها کمک کند تا درک کنند که چرا برخی از افراد هم مبتلا به اوتیسم و ​​هم اختلال دو قطبی می شوند.

 

چگونه علائم اوتیسم و اختلال دوقطبی مقایسه می شود؟

 

علائم اختلال دو قطبی به دو دسته تقسیم می شوند. این دسته بندی ها با توجه به نوع خلق و خوی شما تجربه می شود. علائم یک دوره جنون عبارتند از:

 

خوشحالی ناگهانی و غیر منتظره، افزایش انرژی و تحریک احساس اغراق آمیز نسبت به خود و عزت نفس، اختلالات خواب و یا به راحتی دچار حواس پرتی می شود.

 

علائم یک دوره افسردگی عبارتند از: اقدام یا احساس ضعف یا افسردگی، ناراحتی یا ناامیدی از دست دادن علاقه به فعالیت های عادی تغییرات ناگهانی و چشمگیر در اشتها، کاهش وزن یا افزایش وزن غیرمنتظره، خستگی، از دست دادن انرژی و خواب مکرر عدم توانایی در تمرکز.

 

شدت علائم اوتیسم در افراد مختلف متفاوت است. علائم اوتیسم شامل موارد زیر است:

 

مشکلات در تعامل و ارتباطات اجتماعی

 رفتارهای تکراری

نمایش ترجیحات یا روش های بسیار خاصی که به راحتی تغییر نمی کنند.

 

 

چگونه مانیا را در فردی که به اوتیسم مبتلا است، تشخیص دهیم؟

 

اگر فکر می کنید شما یا یکی از عزیزانتان ممکن است هم به اختلال دو قطبی و هم به اوتیسم مبتلا باشید، درک چگونگی به وجود آمدن شرایط مهم است.

 

علائم BD و ASD همزمان متفاوت از این است که هر دو بیماری به خودی خود باشد. افسردگی اغلب آشکار است و تشخیص آن آسان است. مانیا کمتر مشخص است. به همین دلیل تشخیص شیدایی در فردی که به اوتیسم مبتلا است، دشوار است.

 

اگر این رفتارها از زمان بروز علائم مرتبط با اوتیسم ثابت بوده است، احتمالاً شیدایی یا مانیا نیست. با این حال، اگر متوجه تغییر یا تغییر ناگهانی شدید، این رفتارها ممکن است نتیجه شیدایی باشد.

 

هنگامی که زمان ظهور علائم را شناسایی کردید، به دنبال هفت نشانه اصلی شیدایی در افراد مبتلا به اوتیسم باشید.

 

 اگر مشکوک به اختلال دو قطبی در فرد مبتلا به اوتیسم هستید چه باید کرد؟

 

اگر فکر می کنید علائم شما یا یکی از عزیزان شما ناشی از اختلال دو قطبی است، به روانپزشک مراجعه کنید. آن ها می توانند تعیین کنند که آیا یک مسئله حاد پزشکی مسئول علائم مشاهده شده است یا خیر. اگر آن ها چنین شرایطی را رد کنند، می توانند شما را به یک متخصص بهداشت روان ارجاع دهند در حالی که پزشکان عمومی برای بسیاری از مسائل بهداشتی فوق العاده هستند، مشاوره با روانپزشک یا سایر متخصصان بهداشت روان در این شرایط بهترین است.

 

 از یکی از این متخصصان وقت بگیرید. نگرانی های خود را مرور کنید. با هم می توانید برای یافتن یک تشخیص یا توضیح در مورد علائمی که تجربه می کنید، اعم از این که این اختلال دو قطبی باشد یا یک بیماری دیگر، تلاش کنید. در بسیاری از موارد، اختلال دو قطبی در افراد مبتلا به اوتیسم تعریف دقیق پزشکی را به همراه ندارد.

 

این بدان معناست که روانپزشک شما مجبور است از روش ها و مشاهدات دیگری برای تشخیص استفاده کند. قبل از تشخیص اختلال دو قطبی، ممکن است روانپزشک بخواهد سایر شرایط را رد کند. چندین بیماری اغلب با اوتیسم اتفاق می افتد و بسیاری از آن ها علائم اختلال دو قطبی را دارند. این شرایط عبارتند از:

 

افسردگی

اختلال بیش فعالی و کمبود توجه

اختلال سرکشی مخالف

جنون جوانی

 

اگر روانپزشک شما شروع به معالجه شما یا یکی از عزیزانتان برای اختلال دوقطبی کند، درصورتی که علت اصلی بروز علائم نباشد، عوارض جانبی درمان می تواند مشکل ساز باشد. بهتر است برای دستیابی به تشخیص و یافتن گزینه درمانی بی خطر از نزدیک با روانپزشک خود همکاری کنید.

 

انتظار از درمان چیست؟

 

هدف از درمان اختلال دو قطبی ایجاد ثبات در خلق و خوی و جلوگیری از تغییرات گسترده خلقی است. این می تواند قسمت های جنون آمیز یا افسردگی را متوقف کند. در صورت بروز چنین مشکلی ممکن است شخصی مبتلا به این اختلال بتواند رفتارها و روحیه خود را تنظیم کند.

 

درمان می تواند به افراد در انجام این کار کمک کند. درمان معمول اختلال دو قطبی یا داروهای روانگردان یا تثبیت کننده های خلقی ضد تشنج است. لیتیوم (اسکالیت) متداول ترین داروی روانگردان است که تجویز می شود. با این حال، می تواند عوارض جانبی قابل توجهی از جمله مسمومیت را ایجاد کند.

برای افرادی که دارای مشکلات ارتباطی هستند و این برای افراد در طیف اوتیسم معمول است، این یک نگرانی جدی است. اگر آن ها قادر به انتقال علائم خود نباشند، ممکن است مسمومیت خیلی دیر کشف نشود.

 

از داروهای تثبیت کننده خلق و خو ضد تشنج مانند اسید والپروئیک نیز استفاده می شود. برای کودکان مبتلا به BD و ASD، ترکیبی از داروهای تثبیت کننده خلق و خو و داروهای ضد روان پریشی نیز ممکن است استفاده شود.

این داروهای ترکیبی شامل ریسپریدون (Risperdal) و آریپیپرازول (Abilify) است. با این وجود، خطر قابل توجهی برای افزایش وزن و دیابت با برخی از داروهای ضد روان پریشی وجود دارد، بنابراین کودکان مبتلا به آن ها باید توسط روانپزشک خود تحت نظارت دقیق قرار گیرند.

برخی از روانپزشکان نیز ممکن است یک مداخله درمانی خانوادگی را تجویز کنند، به ویژه با کودکان. این درمان ترکیبی آموزش و درمان ممکن است به کاهش تغییرات شدید خلقی و بهبود رفتار کمک کند.

 

چگونه با اختلال دوقطبی کنار بیاییم ؟

 

اگر والدین کودکی با اختلال دوقطبی هستید که در طیف اوتیسم نیز هست، بدانید که تنها نیستید. بسیاری از والدین با پرسش ها و نگرانی های مشابه شما روبرو هستند. هنگامی که یاد می گیرید با تغییرات فرزند خود کنار بیایید یا عاشق بیماری خود هستید ، یافتن آن ها و ایجاد جامعه پشتیبانی ممکن است برای شما مفید باشد.

 

از روانپزشک یا بیمارستان خود در مورد گروه های پشتیبانی محلی سوال کنید. همچنین می توانید از وب سایت هایی مانند Autism Speaks و Autism Support Network برای یافتن افرادی که در شرایطی مانند شما هستند استفاده کنید. به همین ترتیب، اگر شما یک نوجوان یا بزرگسال هستید که با این ترکیب اختلالات روبرو هستید، یافتن پشتیبانی می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید تا با عوارض جانبی این شرایط کنار بیایید.

 

یک روانشناس یا یک متخصص بهداشت روان منبع فوق العاده ای برای درمان فرد به فرد است. می توانید در مورد گزینه های گروه درمانی نیز سوال کنید. درخواست کمک از افرادی که می دانند قرار گرفتن در کفش شما چگونه است، می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند تا احساس قدرت و توانایی مقابله با چالش های پیش رویتان را داشته باشید. از آنجا که می دانید تنها نیستید، ممکن است احساس توانایی و توانایی بیشتری داشته باشید.

 

لینک کوتاه : https://azarac.ir/?p=2291

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.