13

بازی درمانی برای بهبود رفتارهای اجتماعی کودکان اوتیسم

  • کد خبر : 2261
  • 17 فروردین 1400 - 14:25
بازی درمانی برای بهبود رفتارهای اجتماعی کودکان اوتیسم
اهمیت بازی درمانی بازی، ابزار تعامل و ارتباط با دیگران که نقش پر رنگی در رشد و تکامل کودکان دارد.  قوانین بازی دارای پتانسیل بالایی برای رشد و تصحیح مهارت های حرکتی، ارتباطی و مهارت های اجتماعی کودکان است.ویژگی مشترک دانش آموزان مبتلا به اوتیسم ، مشکل در برقراری ارتباط با همکلاسی هایشان است. دراینجا چند فعالیت سرگرم کننده تعریف میشود که در فعالیت های کلاسی  گروهی یا فردی سودمند خواهند بود. اینها روش های بسیار خوبی برای درگیر کردن و آماده بودن دانش آموزان اوتیسم است.

بازی درمانی

اهمیت بازی درمانی

بازی، ابزار تعامل و ارتباط با دیگران که نقش پر رنگی در رشد و تکامل کودکان دارد.  قوانین بازی دارای پتانسیل بالایی برای رشد و تصحیح مهارت های حرکتی، ارتباطی و مهارت های اجتماعی کودکان است.ویژگی مشترک دانش آموزان مبتلا به اوتیسم ، مشکل در برقراری ارتباط با همکلاسی هایشان است.

دراینجا چند فعالیت سرگرم کننده تعریف میشود که در فعالیت های کلاسی  گروهی یا فردی سودمند خواهند بود. اینها روش های بسیار خوبی برای درگیر کردن و آماده بودن دانش آموزان اوتیسم است.

۱) نام بازی: این فعالیت ارتباطی و گروهی سرگرم کننده ، مهارت اساسی نحوه معرفی خود و یادگیری نام شخص دیگر را به دانش آموزان اوتیسم می آموزد. برای انجام این بازی ، دانش آموزان خود را در یک دایره جمع کنید تا همه آنها بتوانند یکدیگر را ببینند. با اشاره به خود و گفتن نام خود را شروع کنید (“من آقای هستم یا خانم _____.”). سپس ، از کودک در سمت راست خود بخواهید که نامش را دقیقاً مانند شما بگوید. سپس به خودتان اشاره کرده و نامتان را تکرار کنید. به نوبت از هر کودک بخواهید نام خود را بگوید. سپس به کودک دیگری در کلاس اشاره کرده و نام خود را تکرار کند.

۲) “احساس می شود ____ چگونه است؟” :  کتاب داستانی را برای کلاس بخوانید. سپس سعی کنید از دانش آموزان بپرسید که شخصیت اصلی داستان چه حسی دارد. برای مثال: داستان سیندرلا را بخوانید. سپس بپرسید که اگر به جای شخصیت های خوب یا بد بودند، چه احساسی داشتند.  این کمک میکند تا همدلی و نحوه دیدن شرایط زندگی خود را از منظر دیگری بیاموزند. و می تواند چگونگی شناخت نشانه های احساسی را به آنها بیاموزد.

۳) زمان اشتراک گذاری :  می تواند یک فعالیت عالی یادگیری اجتماعی-عاطفی برای کودکان مبتلا به اوتیسم باشد. هر هفته، به یکی از بچه ها بگویید چیزی را که دوست دارد با کلاس به اشتراک بگذارد را بیاورد. این  به دانش آموزان مبتلا به اوتیسم نشان می دهد که چگونه در مورد علایق خود با دیگران گفتگو کنند. بلکه همچنین نحوه تمرین گوش دادن فعال را نشان می دهد. و اگر آنها شیفته چیزی شوند که دانش آموز دیگری می آورد، حتی ممکن است یک دوست پیدا کنند.

۴) کارت های احساسات : این کارت ها می تواند به آنها کمک کند تا یاد بگیرند چگونه احساسات مختلف را در خود و دیگران تشخیص دهند. هر کدام را با قیچی ببرید و آنها را در یک دسته مرتب کنید. سپس، هر کارت را نشان دهید. ببینید آیا دانش آموز شما می تواند احساسات را بدون نگاه کردن به کلمه تشخیص دهد. اگر گیر افتادند ، مشکلی نیست فقط کلمه را به آنها نشان دهید. برای احساسات نشان داده شده به آنها زمینه دهید. مثلا برای کارت “خجالت” بگویید ، “وقتی شخصی خجالت می کشد ، احساس میکند که کار احمقانه یا اشتباه انجام داده است.”

۵) مرتب سازی با فعالیت میان وعده ها : این فعالیت لمسی می تواند یک روش سرگرم کننده برای درگیر کردن دانش آموزان در زمان ریاضی باشد. به همه افراد کلاس خود غذایی را بدهید که به راحتی قابل دسته بندی است. مانند میان وعده های جویدنی یا کراکرهای کوچک. میان وعده های چند رنگ عالی هستند. شما همچنین می توانید از غذایی استفاده کنید که در اشکال ، بافت یا اندازه های مختلف وجود دارد. ابتدا از آنها بخواهید غذا را بر اساس رنگ ، شکل یا ویژگی دیگر مرتب کنند. سپس، بااستفاده از میان وعده ها مهارت های اساسی ریاضی مانند شمارش ، جمع یا تفریق را به دانش آموزان بیاموزید. هنگامی که آموزش را فراگرفتند، به عنوان پاداش  اجازه دهید میان وعده را بخورند.

 ۶) اسلایم : نه تنها یک کار پرطرفدار برای کودکان خردسال است بلکه یک فعالیت حسی عالی برای اوتیسم در کلاس است. بسیاری از دستور العمل های اسلایم به صورت آنلاین وجود دارد . آن را با دانش آموزان خود تهیه کنید. اگر بخواهید می توانید از آن به عنوان یک فعالیت هنری، لمسی برای دانش آموزان ابتدایی استفاده کنید.

۷) اسباب بازی های فیجت : اسباب بازی های فیجت ابزاری حسی شناخته شده برای کمک به کودکان اوتیسم و ​​سایر اختلالات پردازش حسی در آرامش و تمرکز هستند. بسته به منابع موجود ، می توانید چند اسباب بازی فیجت تهیه کنید.

لینک کوتاه : https://azarac.ir/?p=2261

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.