8

رابطه بین اوتیسم وپیش فعالی(ADHD)

  • کد خبر : 2052
  • 22 بهمن 1399 - 18:29
رابطه بین اوتیسم وپیش فعالی(ADHD)

رابطه بین اوتیسم وپیش فعالی(ADHD) مقدمه هنگامی که یک کودک نمی تواند در مدرسه بر روی کارها تمرکز کند،والدین ممکن است فکر کنند که کودک آنها دارای اختلال پیش فعالی و نقص توجه(ADHD) است. آیا به سختی بر روی تکالیف خود تمرکز می کند؟،آیا از نشستن در یک مکان احساس بی قراری می کند؟،ناتوان است  […]

رابطه بین اوتیسم وپیش فعالی(ADHD)

مقدمه

هنگامی که یک کودک نمی تواند در مدرسه بر روی کارها تمرکز کند،والدین ممکن است فکر کنند که کودک آنها دارای اختلال پیش فعالی و نقص توجه(ADHD) است.

آیا به سختی بر روی تکالیف خود تمرکز می کند؟،آیا از نشستن در یک مکان احساس بی قراری می کند؟،ناتوان است  در ایجاد یا حفظ تماس چشمی؟

همه موارد ذکر شده علایم پیش فعالی است.

این علایم با آنچه اکثر مردم در مورد اختلال عصبی شایع می فهمند؛مطابقت دارد.حتی بسیاری از پزشکان ممکن است در تشخیص آن دچار اشتباه شوند و به  سمت تشخیص پیش فعالی گرایش پیدا کنند.با این حال ممکن است (ADHD) تنها تشخیص برای این علایم نباشد.

قبل از تشخیص ADHDباید درک کنید که چگونه ADHDو اوتیسم می تواند اشتباه گرفته شود؛و درک کنید که چه زمانی با هم همپوشانی دارند.

 پیش فعالی در مقابل اوتیسم

ADHDیک اختلال عصبی-تکاملی رایج است که اغلب در کودکان مشاهده می شود. تقریبا ۴/۹%کودکان ایالات متحده در سنین ۲ تا ۷ سالگی مبتلا به ADHDتشخیص داده شده اند.

سه نوع  پیش فعالی وجود دارد:

  1. عمدتا پیش فعالی-تکانشی
  2. عمدتا دارای بی توجهی
  3. ترکیبی

نوع ترکیبی که در آن شما علائم بیش فعالی- رفتارهای تکانشی(رفتارهای تکانشی، به صورت لحظه ای، بدون تامل بر روی نتایج آن ها و بدون تحلیل و ارزیابی دستاوردهای مثبت و منفی، انجام می شوند)و بی توجهی را همزمان تجربه میکنید شایعترین است.

میانگین سنی تشخیص ۷ سالگی است و ADHDدر میان پسران نسبت به دختران شایع تر است.

اختلال طیف اوتیسم (ASD)،یکی دیگر از مشکلات کودکی،تعداد زیادی از کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد.

ASD گروهی از اختلالات پیچیده است.این اختلالات بر رفتار ، رشد و ارتباطات تأثیر می گذارد. تقریباً از هر ۶۸ کودک ایالات متحده ۱ نفر مبتلا به ASD تشخیص داده شده است. پسران چهار و نیم برابر بیشتر از دختران به اوتیسم مبتلا می شوند.

نشانه های از اوتیسم و پیش فعالی

در مراحل اولیه،اشتباه در ADHD وASD غیر معمول نیست.کودکان با هر دو شرایط ممکن است در برقراری ارتباط و تمرکز دچار مشکل شوند. اگر چه آنها برخی از شباهت ها را دارند، اما آنها هنوز هم دو بخش متمایز هستند.

در جدول زیر مقایسه دو بیماری و علایم آن وجود دارد:

علابمنشانه ی پیش فعالینشانه اوتیسم
به راحتی حواسش پرت می شود.+
مرتبا یک کار به انتها نمی رسانید و کار دیگری را شروع می کنید یا از انجام کار ها به سرعت خسته می شوید.+
عدم واکنش به محرک های رایج+
مشکل در تمرکز،یا محدود کردن تمرکز در توجه به یک کار+
تمرکز شدید روی یک مورد منفرد+
صحبت بدون وقفه و بازگو کردن تمام مطالب بدون توجه+
پیش فعالی+
ناتوانی از ساکن  نشستن در یک مکان+
قطع ارتباطات یا فعالیت ها+
عدم نگرانی یا عدم توانایی در واکنش به احساسات دیگران++
انجام حرکات تکراری مانند تاب دادن یا چرخاندن+
اجتناب از تماس چشمی+
رفتار واپسگرایانه+
رفتار اجتماعی معیوب+
نشانه های توسعه و رشد با تاخیر+

هنگامی که با هم اتفاق می افتند

ممکن است دلیلی وجود داشته باشد که تشخیص علایم این دوبیماری از یکدیگر دشوار باشد.هر دو می توانند همزمان اتفاق بیفتند.

نمی توان بیماری هر کودکی را به درستی تشخیص داد.یک پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که کودک شما فقط به یکی از اختلالات مبتلا است. و در موارد دیگر،کودکان ممکن است هر دوبیماری را داشته باشند.

براساس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها(CDC)14%کودکان مبتلا به ADHD،ASDنیز دازند.در یک مطالع از سال ۲۰۱۳کودکان با هر دو بیماری ضعف بیشتری نسبت به کودکانی داشتند که صفات ASDاز خود نشان نداند.

 به عبارت دیگر ، كودكانی كه علائم ADHD و ASD دارند بیشتر از كودكانی كه فقط یكی از این بیماری را دارند ، دچار مشكلات یادگیری و اختلال در مهارت های اجتماعی می شوند.

درک ترکیب این دوبیماری

سالها بود که پزشکان در تشخیص کودک مبتلا به ADHD و ASD مردد بودند. به همین دلیل ، مطالعات پزشکی بسیار کمی،تأثیر ترکیبی شرایط را بر روی کودکان و بزرگسالان بررسی کرده است.

انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) سالها اظهار داشت که نمی توان این دو بیماری را در یک فرد تشخیص داد. در سال ۲۰۱۳ ، APA موضع خود را تغییر داد. با انتشار کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات ذهنی ، ویرایش پنجم، APAبیان می کند که این دو شرایط می توانند مشترک باشند.

در سال ۲۰۱۴ در بررسی هایی که به بررسی ترکیب ADHD و ASD پرداخته شده است ، محققان دریافتند که بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از افراد مبتلا به ASD علائم ADHD را نیز دارند. محققان علت این دو بیماری را به طور کامل نمی فهمند ، یا اینکه چرا آنها به طور مکرر با هم رخ می دهند.هر دو شرایط ممکن است با ژنتیک مرتبط باشد.

یک مطالعه یک ژن نادر را شناسایی کرد که ممکن است با هر دو بیماری مرتبط باشد. این یافته می تواند توضیح دهد که چرا این شرایط اغلب در یک فرد اتفاق می افتد.برای درک بهتر ارتباط بین ADHD و ASD هنوز تحقیقات بیشتری لازم است.

درمان مناسب

اولین قدم برای کمک به کودک برای دریافت درمان مناسب ، تشخیص صحیح است. شاید لازم باشد به دنبال یک متخصص اختلال رفتار کودک باشید.

بسیاری از پزشکان اطفال و پزشکان عمومی مهارت تخصصی لازم را برای درک  و کشف ترکیبی از ندارند. آن ها هم چنین ممکن است سایر شرایط زمینه ای را که منجر به پیجیده شدن برنامه های درمانی می شود؛ را تشخیص نداده و لحاظ نکنند.

مدیریت علائم ADHD می تواند به کودک شما کمک کند علائم ASD را نیز مدیریت کند. تکنیک های رفتاری که کودک شما یاد می گیرد ممکن است به کاهش علائم ASD کمک کند. به همین دلیل تشخیص مناسب و درمان کافی بسیار حیاتی است.رفتار درمانی یک درمان احتمالی برای ADHD است و به عنوان اولین خط درمانی برای کودکان زیر ۶ سال توصیه می شود. برای کودکان بالای ۶ سال ، رفتار درمانی با دارو توصیه می شود.

برخی از داروها که معمولاً برای درمان پیش فعالی  استفاده می شوند عبارتند از:

-متیل فنیدیت (ریتالین ، متادیت ، کنسرتا ، متیلین ، فوکالین ، دیترانا)

-نمک آمفتامین مخلوط (Adderall)

-دکستروآمفتامین (Zenzedi ، Dexedrine)

-لیزدکسامفتامین(vyvanse)

-گوانفاسین(Tenex,Intunive)

-کلونیدین(captapres TSS,kapray)

از رفتار درمانی نیز اغلب به عنوان درمانی برای ASD استفاده می شود. برای درمان علائم نیز ممکن است دارو تجویز شود. در افرادی که هم ASD و هم ADHD تشخیص داده شده اند ، داروی تجویز شده برای علائم ADHD نیز ممکن است به برخی علائم ASD کمک کند.

ممکن است پزشک کودک شما قبل از یافتن درمانی که علائم را کنترل می کند ، باید چندین روش درمانی را امتحان کند ، یا ممکن است چندین روش درمانی به طور همزمان استفاده شود.

چکیده

اوتیسم و پیش فعالی  شرایط مادام العمر هستند که می توانند با درمان های مناسب برای فرد کنترل شوند. صبور باشید و در تلاش برای درمان های مختلف روشن باشید. همچنین ممکن است لازم باشد با بزرگتر شدن کودک و تکامل علائم ، به سراغ درمان های جدید بروید.

دانشمندان به تحقیق در مورد ارتباط این دو شرط ادامه می دهند. تحقیقات ممکن است اطلاعات بیشتری در مورد علل نشان دهد و گزینه های درمانی بیشتری در دسترس باشد.

با پزشک خود در مورد روش های درمانی جدید یا آزمایشات بالینی صحبت کنید. اگر کودک شما فقط به پیش فعالی یا اوتیسم مبتلا است و فکر می کنید ممکن است هر دو بیماری داشته باشد ، با پزشک خود صحبت کنید. درباره همه علائم فرزند خود و اینکه آیا دکتر شما فکر می کند باید تشخیص تنظیم شود ، بحث کنید. تشخیص صحیح برای دریافت درمان موثر ضروری است.

لینک کوتاه : https://azarac.ir/?p=2052

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.