12

فعالیت های ورزشی طیف اوتیسم

  • کد خبر : 2041
  • 29 دی 1399 - 17:30
فعالیت های ورزشی طیف اوتیسم

ورزش و  اوتیسم ورزش و بازی یک روش ایده ال و مهم برای کمک به بهبود مهارت های اوتیستیک ها به شمار می رود. بعضی از کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم دچار مشکلات حسی و حرکتی هستند. حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد افراد مبتلا به اوتیسم علایم حرکتی مثل تن عضلانی ضعیف، برنامه ریزی […]

ورزش و  اوتیسم

ورزش و بازی یک روش ایده ال و مهم برای کمک به بهبود مهارت های اوتیستیک ها به شمار می رود.
بعضی از کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم دچار مشکلات حسی و حرکتی هستند. حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد افراد مبتلا به اوتیسم علایم حرکتی مثل تن عضلانی ضعیف، برنامه ریزی حرکتی ضعیف، راه رفتن روی پنجه پا در این کودکان شایع است.

استراتژی های درمان اختلال اوتیسم بر محرکات شناختی، رشد گفتار، تعامل اجتماعی و هم چنین حذف حرکات کلیشه ای تاکید دارند.
مداخلات رفتاری به کودک کمک می کند تا مهارت های ارتباطی، اجتماعی و خودیاری را به دست آورد. شواهدی مبتنی بر مداخلات رفتاری فشرده زود هنگام وجود دارد، یکی از این مداخلات زود هنگام، روش ABA برای ۲۰ تا ۴۰ ساعت در هفته است که درمان موثری برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم است.

نقش فعالیت فیزیکی در کیفیت زندگی کودکان اوتیسم:

فعالیت های فیزیکی نقش مهمی در کیفیت زندگی این کودکان دارد و رفتارهای کلیشه ای، ناهنجار، ضد اجتماعی و پرخاشگری را کاهش می دهد. همچنین فعالیت های فیزیکی باعث بهبود تغذیه، مهارت های حسی، توجه، ادراک، برقراری ارتباط و عملکردهای تحصیلی می گردد.

نتایچ پژوهش های مختلف نشان می دهدکه فعالیت فیزیکی و تمرین بدنی به بهبود عملکرد شناختی افراد کمک می کند. فعالیت فیزیکی منجر به بهبود مهارت های شناختی نظیر برنامه ریزی، سازماندهی، حل مساله، تمرکز و تصمیم گیری در کودکان می شود. به طوری که با افزایش سطح فعالیت فیزیکی کودکان، عملکرد آن ها در هر یک از این مهارت ها به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

ورزش در کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم
هر شخصی در سال های ابتدایی زندگی با پنج حس کلی شنوایی، بینایی، لامسه، بویایی و چشایی آشنا می شود. و همچنین هر فرد برای عملکرد طبیعی به سیستم های مهم دیگری از حواس مثل تعادل و سیستم تحریکی نیاز دارد. ورزش می تواند بیش فعالی، نا امیدی و حرکات کلیشه ای در کودکان اوتیسم را تا حدی کاهش دهد.

ورزش هایی که برای اوتیسم مناسب است:

 ژیمناستیک، مسابقات دو میدانی،ماساژ ، شنا، چرخیدن در یک نقطه، دور زدن با اسکیت و پریدن روی ترامپولین 
وقتی با یک کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم کار می کنیم مهم است تشخیص بدهیم برای کامل کردن ورزش و حرکات چقدر به حمایت نیاز دارند.

همچنین پژوهش ها نشان می دهند که افزایش تمرینات ایروبیک سبب کاهش رفتارهای منفی در مبتلایان به اوتیسم می شود در حالی که کاهش رفتارهای مثبت در آن ها مشاهده نشده است. رفتارهایی مانند تکان های بدن،سر، دست زدن، ضربه زدن به اشیاء یا خیره شدن به نور می تواند با به کارگیری تمرینات کنترل شود.

در پژوهشی، تمرینات ایروبیک باعث کاهش رفتارهای کلیشه ای در کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم شده است.همچنین باعث پرت شدن حواس از رفتارهای کلیشه ای میشود.علاوه بر ایجاد تناسب بدنی، عملکرد حرکتی بهتر و اصلاح رفتار، ورزش می تواند در تعاملات اجتماعی کودک اوتیسم سودمند باشد.

فواید کلی ورزش برای کودک مبتلا به اختلال اوتیسم

• رفتارهای تکراری کاهش می یابد.
• کودک علائم تهاجمی را کمتر نشان می دهد.
• پیشرفت تحصیلی کودک بهبود نشان می دهد.
• توجه به کار افزایش می یابد.
• هماهنگی فیزیکی بهبود می یابد.
• مهارت های حرکتی بهبود می یابد.

بعضی از روش هایی که والدین می توانند به کودک مبتلا به اوتیسم کمک کنند از قرار زیر است:

• در علایق کودک خود جستجو کنید. ممکن است ورزش یا فعالیتی وجود داشته باشد که کودک شما به آن علاقه داشته باشد.
• تصمیم بگیرید ورزش های تیمی یا انفرادی، کدام یک برای کودک شما بهتر است. ورزش های انفرادی مثل دو، شنا و ورزش های رزمی. این ورزش ها بدون افزایش فشار ناشی از عضو تیم بودن، ساختار را درست می کند.
• با روانشناس کودک صحبت کنید که چگونه ورزش را به برنامه روتین کودک خود اضافه کنید. در خلق یک برنامه منظم که کودک شما هر روز دنبال کند کمک بگیرید.• فعالیت هایی را انجام دهید که مشکلات را بهبود بخشد. اگر کودک شما در هماهنگی چشم و دست مشکل دارد، با تمریناتی مثل پرتاب و گرفتن توپ شروع کنید.
• از بازی های رایانه ای کمک بگیرید، تا احساس بازی و ورزش به کودک شما دست دهد.

 اگر کودک شما مشکل فیزیکی دارد، قبل از برنامه ریزی برای ورزش، ابتدا با متخصص اطفال مشاوره داشته باشید .

 

لینک کوتاه : https://azarac.ir/?p=2041

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.