12

قوانین و اوتیسم

  • کد خبر : 1834
  • 13 آذر 1399 - 13:02
قوانین  و اوتیسم

اوتیسم؟ اوتیسم (درخودماندگی) نوعی اختلال رشدی_عصبی است که امروزه تعداد قابل توجهی از افراد و خانواده هایشان را درگیر خود ساخته. در اوتیسم،وجود نارسایی در عملکرد اعصاب موجب بروز ناپختگی در رفتار میشود. بنابراین اوتیسم را یک معلولیت می دانیم نه یک بیماری؛ چرا که معلولیت عبارت است ازهرنوع ناتوانی یا نارسایی که قابل برطرف […]

اوتیسم؟

اوتیسم (درخودماندگی) نوعی اختلال رشدی_عصبی است که امروزه تعداد قابل توجهی از افراد و خانواده هایشان را درگیر خود ساخته. در اوتیسم،وجود نارسایی در عملکرد اعصاب موجب بروز ناپختگی در رفتار میشود. بنابراین اوتیسم را یک معلولیت می دانیم نه یک بیماری؛ چرا که معلولیت عبارت است ازهرنوع ناتوانی یا نارسایی که قابل برطرف کردن نباشد.در این پژوهش، قوانین ملی و بین المللی مرتبط با اوتیسم را بررسی خواهیم کرد.

آیا اوتیسم در قانون جایگاهی دارد؟

اوتیسم نیز به عنوان اختلال رشدی_عصبی تمام جنبه های زندگی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد.عدم وجود قوانین اختصاصی و همین طور عدم آگاهی از اوتیسم، چالش های زیادی به وجود آورده است. حقوق افراد مبتلا به این اختلال زیرمجموعه حقوق توان خواهان(معلولان) قرار میگیرد.

اوتیسم در قوانین ملی:

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد. همچنین وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد(اصل۳۰)

قانون حمایت از کودکان و نوجوانان

نادیده گرفتن عمدی سلامت روانی و جسمی و ممانعت از تحصیل کودکان، ممنوع می باشد(ماده ۴)

قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

دولت موظف است زمینه های لازم را برای تامین حقوق معلولان، فراهم و حمایت های لازم را از آنها به عمل آورد(ماده ۱)
امکان دسترسی و بهره مندی از اماکن عمومی( ماده۲ )
استفاده از امکانات رفاهی با تسهیلات نیم بها(ماده ۴)
معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحد های آموزش تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشتی، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی، بهره مند گردند(ماده ۸)
سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندی های معلولین اختصاص دهد(ماده ۱۲)

منشور حقوق شهروندی

حق توان خواهان (شهروندان دارای معلولیت) است که از امکانات درمانی و توانبخشی برای بهبودی و یا توانمند شدن در جهت زندگی مستقل و مشارکت در جنبه های زندگی بهره مند شوند(ماده ۵)
اعمال هرگونه تبعیض ناروا به ویژه در دسترسی شهروندان به خدمات عمومی نظیر خدمات بهداشتی و فرصت های شغلی و آموزش ممنوع است. دولت باید از هرگونه تصمیم و اقدام منجر به فاصله طبقاتی و تبعیض ناروا و محرومیت از حقوق شهروندی، خودداری کند(ماده ۸)

توان خواهان باید به تناسب توانایی، از فرصت و امکان تحصیل و کسب مهارت برخوردار باشند و معلولیت نباید موجب محرومیت از حق تحصیل دانش و مهارت های شغلی شود(ماده ۱۱۱)

قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت

پوشش بیمه سلامت (تأمین خدمات درمانی مورد نیاز، خدمات توانبخشی جسمی و روانی(ماده ۶)
پرداخت حق پرستاری یا مددکاری به سرپرست، از سوی سازمان بهزیستی برای افراد با معلولیت شدید(ماده ۷)
استفاده رایگان از مراکز و خدمات ورزشی و دولتی(ماده ۸)

اوتیسم در قوانین بین المللی:

کنوانسیون حقوق کودک

۱: کشورهای طرف کنوانسیون اذعان دارند کودکی که ذهناً یا جسماً دچار نقص می باشد باید شرکت فعال کودک در جامعه را تسهیل نماید، رشد یافته و از یک زندگی آبرومند و کامل برخوردار گردد.
۲: کشورهای طرف کنوانسیون، حق کودکان معلول را برای برخورداری از مراقبت های ویژه به رسمیت می شناسند. آنها ارائه این مراقبت ها را بر حسب شرایط والدین و یا مسئولین کودک و منوط به وجود منابع،تشویق و تضمین خواهند کرد(ماده ۲۳)

کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت

اصول کنوانسیون حاضر عبارتند از:
عدم تبعیض، مشارکت کامل و مؤثر و ورود در جامعه، برابری فرصت ها
احترام به تفاوت ها و پذیرش افراد دارای معلولیت به عنوان بخشی از تنوع انسانی و بشریت(ماده ۳)
دولت های عضو، متعهد می گردند تدابیر فوری، مؤثر و مناسب را اتخاذ کنند:
۱: افزایش آگاهی در تمامی جامعه از جمله در سطح خانواده در مورد افراد دارای معلولیت…
۲: پرورش احترام و منزلت افراد دارای معلولیت

دولت های عضو، تعهد می کنند که آزادی های اساسی برای معلولان را بدون هیچ تبعیضی تضمین کنند؛کشورها متعهد می شوند کلیه اقدامات مقننه،اداری و سایر موارد را برای اجرای حقوق شناخته شده معلولین اتخاذ کنند. قانون برای اصلاح یا لغو مقررات و آداب و رسومی که باعث تبعیض برای معلولان می شود، اقدام می نماید.

در نظام حقوقی ایران، عدم وضع قوانین اختصاصی، چالش های زیادی به وجود آورده.از دستگاه قانون گذاری انتظار می رود برای تحقق عدالت و حمایت از اوتیستیک ها قوانین اختصاصی وضع نماید. البته در هر صورت، چه با وجود قوانین عمومی و چه اختصاصی، نظارت بر اجرای قانون، باید همواره وجود داشته باشد تا همه افراد جامعه، اجرای حقوق و تکالیف را امری ضروری دانسته و به آن پایبند بمانند..

لینک کوتاه : https://azarac.ir/?p=1834

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.